2018.10.12 WYCIECZKA STARSZAKÓW DO LASU I NAD ZALEW KLUCZBORSKI
Wpisał: Kamila

Pątek 12.10 dla starszych przedszkolaków był dniem pełnym wrażeń. Dwie  grupy „Promyki” i „Stokrotki” oraz nauczycielki i opiekunki, zaraz po śniadaniu wyjechały autokarem na wycieczkę do kluczborskiego lasu i nad zalew. Celem wizyty w lesie, było sprawdzenie, czy "pani Jesień" już zawitała.

Na miejscu przedszkolaki wybrały się na spacer po lesie w poszukiwaniu śladów jesieni. Mogli podziwiać poszczególne gatunki drzew. Ta wycieczka - to obserwacja naturalnego świata roślin, zwierząt, oraz wspaniałe przeżycia dla przedszkolaków. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Słuchały odgłosów lasu, a do kącików przyrodniczych zbierały "skarby", które pani Jesień zostawiła w lesie. Były to kolorowe liście (tylko te, które same spadły z drzewa), szyszki, trochę mchu, suche igły drzew iglastych, kawałki kory. Zaopatrzone w lornetkę dzieci oglądały różne okazy przyrodnicze( liście, mrowisko, korę drzew, rośliny i owady).
Dzieci nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie, by nie ucierpiała leśna przyroda. Zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Doświadczyły, że las to źródło świeżego powietrza. Drogą leśną doszliśmy do pięknych zakątków zalewu, który zauroczył pięknym widokiem błękitnej wody po której pływały dzikie kaczki oraz para łabędzi. Otaczająca przyroda i wspaniałe krajobrazy wzbudziły w dzieciach zachwyt. Możliwość bezpośredniego kontaktu z nią dostarczyła im wielu wspaniałych przeżyć i wzbudziła ogromną radość. Na tle pięknych widoków dzieci urządziły sobie piknik zajadając smakołyki, które zabrały ze sobą w plecakach.
- Pełne wiedzy o lesie i niezapomnianych wrażeń oraz z leśnymi pamiątkami przedszkolaki wróciły do przedszkola szczęśliwe.