2018.9.28-ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMIAKA W PRZEDSZKOLU
Wpisał: Kamila

28.09 w naszym przedszkolu, jak co roku odbyły się obchody ŚWIĘTA PIECZONEGO ZIEMNIAKA. Tego dnia po śniadaniu dzieci z wszystkich grup wiekowych spotkały się w ogrodzie, przy ognisku, gdzie nauczycielki przedstawiły dzieciom najważniejsze informacje dotyczące pochodzenia ziemniaka.

Przedszkolaki dowiedziały się, że ziemniaki „ przywędrowały” do nas z Ameryki Południowej, a dokładnie nasz pożywny i popularny ziemniak wywodzi się z południowego Peru, gdzie jego pierwsze uprawy pojawiły się już 8 tysięcy lat temu! Po podboju państwa Inków, Hiszpanie sprowadzili go do Europy, a żeglarze upowszechnili na całym świecie. Do Polski ziemniaki przybyły za sprawą króla Jana III Sobieskiego, który przysłał je królowej Marysieńce. Na większą skalę zaczęto jednak uprawiać je w Polsce dopiero za panowania króla Augusta III Sasa. Do XIX wieku ziemniak stał się niezbędnym elementem diety milionów ludzi i bazowym składnikiem wielu potraw, w tym w kuchni polskiej. Po małej dawce historii odbyły się mini zawody sportowe z „ziemniakami” - sadzenie, zbieranie, rzucanie do celu, oraz i quiz dotycząc bohatera dzisiejszego dnia –czyli ziemniaka. Kulminacyjnym punktem spotkania było zajadanie pysznych ziemniaków upieczonych w ognisku. Z masełkiem  smakowały znakomicie.