2018.03.22. - "DZIEŃ ZIELONY" W PRZEDSZKOLU

21 marca to dzień kalendarzowej wiosny, a jak wiadomo ta pora roku kojarzy się z kolorem zielonym. W związku z tym, w naszym przedszkolu pierwszy dzień wiosny ogłoszono „Dniem Zielonym”.

Wszystkie dzieci w tym dniu przyszły ubrane „na zielono” lub miały zielone elementy stroju. Tuż po śniadaniu grupy przedszkolne spotkały się w holu, aby pożegnać zimę i powitać wiosnę. Na początek, dzieci musiały się wykazać wiedzą na temat zwiastunów nowej pory roku – odpowiadały na pytania i odgadywały zagadki. Starszaki zaprezentowały krótką inscenizację pt: „W oczekiwaniu na wiosnę”, dając zimie do zrozumienia, że już mają dosyć jej panowania. Ze względu na ochronę środowiska nie praktykujemy zwyczaju topienia ani palenia Marzanny – symbolu zimy. Dzieci znalazły na nią inny sposób. Ułożywszy słomianą kukłę na leżaku, przykryły kocykiem i śpiewając kołysankę – Aaa, aaa śpij Marzanno do grudnia ....uśpiły Panią Zimę. A wtedy, z kolorowym gaikiem przyszła do nas Pani Wiosna. Przedszkolaki powitały ją piosenkami i wierszykami.

To jeszcze nie był koniec atrakcji „Zielonego Dnia”. Po występach zaplanowano wiosenny spacer z gaikiem, aby ogłosić wszystkim nadejście wiosny. Żeby nieco się posilić przed wyjściem dzieci przygotowały wiosenną przekąskę. Mali kucharze reprezentujący poszczególne grupy przygotowali „magiczny” zielony składnik, który dodano do żółtej - jak wiosenne słoneczko - pasty jajecznej. Był nim oczywiście szczypiorek, który dzieci z niewielką pomocą pań pokroiły w przedszkolnej kuchni. Nie zapomniano oczywiście o wcześniejszym umyciu rąk. Następnie, już w swoich salach przedszkolaki „komponowały” sobie kanapki z innymi zielonymi warzywami- sałatą i ogórkiem. Smakowało wyśmienicie. Po takim posiłku wszyscy ruszyli na spacerek zabierając kolorowe gaiki. Mamy nadzieję, że wkrótce „przepadną” resztki zimy i zapanuje prawdziwa wiosna.....

- Działania podjęte w tym dniu wpisują się w realizację w naszym przedszkolu programu pt: „Zdrowie to skarb”.