2017.05. 21. - TEATRZYK KAMISHIBAI W BIBLIOTECE

Na zaproszenie MiG Biblioteki Publicznej w Kluczborku dzieci z najstarszych grup przedszkolnych uczestniczyły w niezwykłych spektaklach magicznego japońskiego teatrzyku Kamishibai.

Kamishibai oznacza dosłownie teatr obrazkowy lub teatr ilustracji. Jest to technika czytania/ opowiadania, wywodząca się z Japonii. Wykorzystuje książki w formie kart oraz drewnianą lub kartonowa skrzynkę- na wzór parawanu do teatrzyków marionetkowych- w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. Mimo swoich dalekowschodnich źródeł teatr Kamishibai jest obecnie coraz popularniejszy w wielu krajach Europy Zachodniej, a w Polsce dotąd nieznany. Jego popularyzacją zajęły się w wielu miastach- podobnie jak w Kluczborku- biblioteki.

Nasze przedszkolaki z ogromną ciekawością obejrzały i wysłuchały dwóch opowiadań: „Groszki” oraz „Mój przyjaciel Kemushi”. Była to wspaniała „odskocznia” od telewizyjnych kreskówek (w tym japońskich) pełnych przemocy i grozy. Ważne, że taki teatrzyk można zrobić samemu w domu. To naprawdę świetna zabawa z dzieckiem.  Polecamy.