2017. 03. 12. - WIZYTA W MUZEUM

Promyki”, „Stokrotki” i „Skrzaty” w kolejnych dniach marca odwiedziły muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku. Dzieci zobaczyły aktualną wystawę „Okruchy przeszłości… pranie”. Uczestniczyły także w warsztatach mydlarskich towarzyszących wystawie.

Ekspozycja przygotowana w oparciu o własne zbiory muzeum, prezentuje dawne metody i sprzęty służące utrzymaniu tkanin i odzieży w czystości i estetycznym wyglądzie. Począwszy od najprostszych przedmiotów służących do prania – kijanki, tary, balie, po zaawansowaną technologicznie pralkę wirnikową „Frania” . Ekspozycję dopełniają  urządzenia wspomagające prasowanie: maglownice i rozmaite typy żelazek. Przedszkolaki z zaciekawieniem oglądały te niezwykłe sprzęty, a nawet próbowały „prać” na tarze. Jednak największą frajdę sprawiło im wykonanie kolorowych i pachnących mydełek według własnych pomysłów.