2014. 04. 14. - WIZYTA RATOWNIKÓW MEDYCZNYCH W "STOKROTKACH"
Wpisał: wychowawca

27 marca grupę „Stokrotki” odwiedziły Panie Ratowniczki Medyczne: p. Iwona i p. Ewa.

Nauczanie zasad udzielania pierwszej pomocy należy rozpoczynać już od najmłodszych lat.
Panie poprzez pogadankę udzieliły dzieciom porad jak należy się zachowywać w sytuacjach zagrażających życiu tj.: utrata przytomności, omdlenie, oparzenie.
Nasi goście dowiedzieli się, iż dzieci bardzo dobrze wiedzą jaki numer telefonu wybrać, by uzyskać pomoc:  999 – pogotowie ratunkowe
                998 – straż pożarna
                997 – policja
                986 – straż miejska
                112 – numer alarmowy
Pani Iwona przypomniała, że dzwoniąc pod którykolwiek z numerów alarmowych należy postępować wg instrukcji: podać imię i nazwisko, adres, powiedzieć co się stało, oczekiwać aż dyspozytor powie nam , że zgłoszenie zostało przyjęte.
Panie podkreśliły, że bardzo ważne jest to, co my możemy zrobić przed przyjazdem karetki, gdyż  to często pierwsze minuty decydują o życiu drugiej osoby – poszkodowanej w wyniku wypadku.
Dzieciom najbardziej podobała się część spotkania podczas której sami mogli sprawdzać czynności życiowe na kolegach. Uczyły się prawidłowej postawy przy robieniu masażu serca, określania czynności życiowych –  poznawały jak dobrze ocenić, czy osoba jest przytomna i sama oddycha.
Na koniec spotkania panie ratowniczki rozdały dzieciom balony, gdyż wdmuchiwanie powietrza do nich jest bardzo dobrym ćwiczeniem oddechowym i pomaga nam zwiększyć pojemność naszych płuc.