2013. 10. 04. JESIENNA WYCIECZKA "SKRZATÓW"

W celu umożliwienia dzieciom bezpośredniego kontaktu z przyrodą, by ją lepiej poznały i szanowały, dzieci z grupy „Skrzaty” wraz z rodzicami i wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Wyłuszczarni Nasion w Lasowicach Małych.

Przewodnikiem wycieczki był leśnik- pan Czapor (tatuś naszej wychowanki Hani), który na początek zaproponował zwiedzanie Leśnej Ścieżki Edukacyjnej im. J. Goebla. Trasa edukacyjna prowadziła przez drewnianą bramę i mostek na niewielką łąkę i dalej wgłąb pobliskiego lasu. Na całej trasie ścieżki rozmieszczone są tablice informacyjne, obrazujące całokształt zagadnień związanych z danym środowiskiem w powiązaniu z działalnością człowieka. Pan Czapor bardzo ciekawie opowiadał o zwierzętach, ptakach i ich zwyczajach. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały i oglądały, zbierały szyszki i inne okazy leśne. Na końcu trasy obejrzały potężny dąb szypułkowy, liczący 220 lat. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzenie wyłuszczarni. Dzieci mogły zobaczyć w jaki sposób pozyskuje się nasiona drzew. Początkowy etap to suszenie szyszek w szafkach suszarniczych, a ostatni - odskrzydlanie nasion i pakowanie. Na koniec wycieczki nasz przewodnik poczęstował dzieci słodyczami. Bogatsi o nowe wiadomości, w wyśmienitych humorach, ale już trochę głodni wróciliśmy na obiad do naszego przedszkola. Dziękujemy naszym gospodarzom za pouczające spotkanie!